et

RAUL UKAREDA BAND

MG_0384v

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014. aasta kevadel  Sõru Jazzi jaoks kokku kutsutud Raul Ukareda Band mängib eksperimentaalset, peamiselt bluusile toetuvat instrumentaalmuusikat, milles leidub mõjutusi alates Hendrixist kuni progeroki ja jazzini.

 

Raul Ukareda – kitarr

Marek Talts – kitarr

Raul Vaigla – bass

Taavi Kerikmäe – klahvpillid

Petteri Hasa – trummid

 

Kui kitarrist Raul Ukareda 80ndate lõpus Plaadimäelt juhuslikult Jimi Hendrixi plaadi sai, ei osanud tookord hard rock’i, heavy metal’i ja Pink Floyd’i kuulanud noormees sest muusikast palju arvata, tema kõrv oli harjunud viimistletuma helipildiga. Kord-korralt Hendrixit kuulates aga hakkas Ukaredat võluma legendi rohmakas spontaansus ja improvisatsioon ning ühel hetkel see avastus teda enam lahti ei lasknud…

Bassist Ain Kalmega moodustati kooslus, mis üritas uusi ideaale muusikaliselt ellu viia.
 Peale Hendrixi võlus noori mehi ka Ultima Thule bluusrokk, eelkõige Slavka Kobrini kitarrimängu eheduse tõttu.
 See oli Compromise Blue alguslugu.
 Olles Compromise Blue’ga mõningast põrandaalust kuulsust saavutanud, hakati Ukaredat tasapisi ka muudesse projektidesse kutsuma. Tuntumatest ansamblitest  võiks nimetada progressiivseid Just Knud Qvigstad’i ja Vanemõde.

Läbimurre bluusiga tuli 1989. aastal, kui Compromise Blue sai esineda Tartu Muusikapäevadel. 90ndate algus oli Compromise Blue tippaeg, esinemisi jätkus nii kodu- kui välismaale, reisiti läbi pool maailma. Mängiti Ameerikas – Memphises ja Austinis, tõelistes bluusipealinnades, koos erinevate bluusi-superstaaridega nagu Rufus Thomas, Fabulous Thunderbirds jpt. Ukareda asutatud bändi edu tõi tuntust ja uusi koostöid ka kitarristile endale, teda kutsusid mängima tolle aja eesti muusika gigandid – Tõnis Mägi ja Urmas Alender.
 90ndatel osales Ukareda Compromise Blue’ga paralleelselt veel kooslustes Sibul & Ukareda, Eksclusive Blues Band, Jimi Hendrixi tribüütprojektis Emil Rutiku Experience. Uuel aastatuhandel on ta mänginud Jimmy Bluesman Lawsoni Band’is, põgusalt P. Julma poolt eestveetud Birgit Õigemeele klubimuusika projektis ja väga paljudes ühekordsetes projektides erinevate tegelastega meilt ja mujalt. Huvitavaid ringreise ja koostöid suurepäraste muusikutega on jätkunud tänase päevani.

Praegu on Ukareda põhibändiks kujunenud Tanel Padar Blues Band. 
Lisaks sellele korraldab ta alates 2008. aastast festivali “Augustibluus”.

“Bluus on eelkõige meelelaad või tundmus, mis kätkeb endas igatsust mingi ürgse lootuse järele, mis meis kõigis peidus on. Bluusi juured on orjade töölauludes ja nii on bluus otsekui maailma sünguse helgeks laulmine. Nagu kõik asjad siin ilmas, on ka bluus oma ajaloo jooksul kasvanud ja arenenud ning võtnud selle käigus erinevaid kujusid, mis vormiliselt võivad ehk näida oma juurtest üsna kaugele eksinud olevat, aga sisult jääb bluus alati bluusiks. Selle tunneb ära. See sama meelelaad või eriline bluusitunne on see, mis eristab bluusi mittebluusist”, kirjeldab Ukareda oma vaatenurka bluusile.

Tekst: Hedvig Hanson

 

Video